To watch a replay of the Awards Ceremony CLICK HERE

Winners are listed in the order of presentation during the ceremony

(Media) Outstanding Photograph: Santino Di Paola – Into the Turn

Presenter Stacie Roberts and winner Santino Di Paola – Michael Burns photo



(Media) Outstanding Writing: Hayley Morrison – Hail to the War Horses

Presenter Jennifer Morrison and winner Hayley Morrison – Michael Burns photo

(Media)Outstanding Digital Audio/Visual & Broadcast: Horse Racing Radio Network – 159th Queen’s Plate

Winner Michael Penna and presenter Dianne Denby – Michael Burns photo

The Jockey Club of Canada Scholarship Award: Bobby Mihalik

Winner Bobby Mihalik and presenter Jason Portuondo – Michael Burns photo

Outstanding Groom Award Sponsored by OLG: Amanda Erwin

Winner Amanda Erwin and presenter Adriana Spatzner – Michael Burns photo

Outstanding Handicapper Sponsored by Woodbine: Nick Noce

Winner Nick Noce and presenter Michael Eves – Michael Burns photo

E. P. Taylor Award of Merit: Gustav Schickedanz

Left: Laurie Kenny, winner Gustav Schickedanz, Michael Keogh and presenter Glenn Sikura – Michael Burns photo

Outstanding Broodmare: In Return

Winner Ivan Dalos and presenter Liam O’Rourke – Michael Burns photo

Outstanding Apprentice Jockey: Kazushi Kimura

Presenter Jim Clark and winner Kazushi Kimura – Michael Burns photo

Champion Older Male: Mr Havercamp

Left: Owner Sean Fitzhenry, presenter Katherine Curry and owner Dorothy Fitzhenry – Michael Burns photo

Champion Older Female: Escape Clause

Left: Owner Ray Bouchard, Pat Beavis, presenter Harvey Werner, owner Barry Arnason, Grant Sissons and Phil Allard – Michael Burns photo

Outstanding Trainer: Mark Casse

Camille Casse accepting on behalf of winner Mark Casse and presenter Linda Rainey – Michael Burns photo

Champion Male Turf Horse Sponsored by Woodbine: Mr Havercamp

Left: Owner Sean Fitzhenry, presenter Jonathan Zammit and owner Dorothy Fitzhenry – Michael Burns photo

Champion Female Turf Horse Sponsored by Woodbine: Starship Jubilee

Owner Blue Heaven Farm, presenter Tom Via and Kevin Attard – Michael Burns photo

Outstanding Breeder: Tall Oaks Farm

Left: Winner Ivan Dalos, presenter Peter Berringer and Colleen Dalos – Michael Burns photo

Champion Two-Year-Old Male: Avie’s Flatter

Left: Owner Ivan Dalos, presenter Jim Bannon and Colleen Dalos– Michael Burns photo

Champion Two-Year-Old Female: Bold Script

Presenter Sean Fitzhenry and owner Mark Krembil, Chiefswood Stable Ltd – Michael Burns photo

Outstanding Jockey: Eurico Rosa Da Silva

Left: Veronica Attard, winner Eurico Rosa Da Silva and presenter Larry Attard – Michael Burns photo

Champion Male Sprinter: Pink Lloyd

Owner Entourage Stable and presenter Ivan Dalos – Michael Burns photo

Champion Female Sprinter: Moonlit Promise

Owner Hill ‘n’ Dale Equine Holdings Inc and Windsor Boys Racing and presenter Bruce Barbour – Michael Burns photo

Outstanding Owner Sponsored by the HBPA of Ontario: Chiefswood Stables Limited 

Winner Chiefswood Stables Limited and presenter Veronica Attard – Michael Burns photo

E. P. Taylor Award of Merit: William D. Graham

Presenter David Anderson and Jackie Graham accepting on behalf of the late William Graham – Michael Burns photo

Champion Three-Year-Old Male: Sky Promise

Left: Owner Rick Wiest, Tim Rollingson, presenter Brian Ledson, owner Norm Tremblay, Clayton Wiest and Robertino Diodoro – Michael Burns photo

Champion Three-Year-Old Filly: Wonder Gadot

Camille Casse accepting on behalf of owner Gary Barber and presenter Tom Cosgrove – Michael Burns photo

Horse of The Year: Wonder Gadot

Left: Candice Dixon, Camille Casse accepting on behalf of owner Gary Barber and presenter Glenn Sikura – Michael Burns photo